Як приготувати смачний яблучний пиріг на сковороді
Коли моя духовка зламалася посеред підготовки до дня народження, я згадала бабусин рецепт пирога на сковороді. Запах яблук та кориці заповнив кухню, а гості не повірили, що такий смачний десерт можна приготувати без духовки. З того часу цей рецепт став моїм улюбленим способом швидко створити домашній затишок. Це ідеальний варіант для тих, хто живе в гуртожитку, орендує квартиру без духовки або просто хоче спробувати щось нове.
Необхідні інгредієнти
Для тіста нам знадобиться:
- 2 склянки борошна вищого ґатунку
- 1 склянка кефіру (можна замінити на йогурт)
- 2 великих яйця
- 3/4 склянки цукру (150 г)
- 2 столові ложки олії соняшникової
- 1 чайна ложка соди
- 1/2 чайної ложки лимонної кислоти (для гашення соди)
- Дрібка солі
- 1 пакетик ванільного цукру (за бажанням)
Для начинки:
- 4-5 середніх яблук (близько 600 г)
- 1 чайна ложка кориці
- 2 столові ложки цукру
- 1 столова ложка лимонного соку
- 30 г вершкового масла для змащування сковороди
- Жменя родзинок (за бажанням)
Виберіть тверді яблука – вони не розваряться під час приготування. Сорти Антонівка або Симиренко ідеально підходять для випічки. Кефір візьміть кімнатної температури – так тісто вийде більш пухким. Борошно обов’язково просійте – це збагатить його киснем та зробить випічку пухкішою.
Підготовка інгредієнтів
Яйця та кефір дістаньте з холодильника за 30 хвилин до початку готування. Тісто з продуктів кімнатної температури виходить більш однорідним та краще підіймається. Яблука помийте та обсушіть. Розріжте кожне на чотири частини, видаліть серцевину. Наріжте тонкими скибочками – приблизно 5 мм завтовшки.
Збризніть яблука лимонним соком та перемішайте з корицею та цукром. Залиште на 10 хвилин – нехай пустять сік. Цей сік зробить начинку соковитою. Якщо додаєте родзинки, промийте їх та замочіть у теплій воді на 15 хвилин, потім обсушіть паперовим рушником.
Просійте борошно через дрібне сито – це насичить його повітрям та позбавить грудочок. Змішайте з содою та сіллю. Так сода рівномірно розподілиться в тісті. Якщо використовуєте лимонну кислоту для гашення соди, розведіть її в невеликій кількості води.
Покроковий процес приготування
- Збийте яйця з цукром до білого кольору та збільшення об’єму вдвічі. Можна використати міксер або вінчик.
- Додайте кефір кімнатної температури та олію, перемішайте до однорідності. Якщо використовуєте ванільний цукор, додайте його на цьому етапі.
- Поступово всипте борошняну суміш, перемішуючи до однорідності. Тісто має нагадувати густу сметану. Не вимішуйте надто довго, щоб випічка не стала “гумовою”.
- Візьміть сковороду з товстим дном діаметром 24-26 см. Змастіть її маслом. Дно можна присипати манкою або панірувальними сухарями – це додатково захистить від пригорання.
- Вилийте половину тіста у сковороду. Розподіліть яблуки, залишивши 1-2 см від країв. Якщо використовуєте родзинки, посипте їх разом з яблуками.
- Залийте рештою тіста. Розрівняйте поверхню. Накрийте кришкою.
- Поставте на маленький вогонь на 20 хвилин. Під сковороду можна покласти розсікач – це допоможе рівномірно розподілити тепло.
- Коли верх схопиться, акуратно переверніть пиріг. Готуйте ще 15 хвилин під кришкою.
Поради та секрети успішного приготування
Головне правило – не відкривайте кришку перші 15 хвилин. Пиріг може осісти від різкої зміни температури. Вогонь має бути мінімальним – краще готувати довше, ніж отримати підгорілий низ.
Перевірте готовність дерев’яною шпажкою. Вона має виходити сухою. Якщо тісто липне – готуйте ще 5-7 хвилин. Верх пирога має бути пружним при натисканні.
Перед тим як перевернути пиріг, проведіть ножем по краях сковороди. Так він легше перевернеться. Для перевертання використовуйте велику тарілку або кришку від каструлі.
Якщо боїтеся, що пиріг підгорить, покладіть на дно сковороди пергаментний папір, вирізаний за розміром дна.
Варіації рецепту
З горіхами та родзинками Додайте 100 г подрібнених волоських горіхів та 50 г родзинок до яблучної начинки. Родзинки попередньо замочіть у теплій воді на 15 хвилин. Горіхи можна злегка підсмажити на сухій сковороді – так вони стануть ароматнішими.
На сметані Замініть кефір на сметану, зменшіть кількість олії до 1 столової ложки. Такий пиріг виходить більш ніжним та має приємний вершковий смак. Сметану краще брати середньої жирності (15-20%).
З карамелізованими яблуками Перед викладанням у тісто обсмажте яблука з цукром до золотистого кольору. Це додасть карамельних нот. Можна додати щіпку кориці під час карамелізації – аромат стане більш насиченим.
Подача та зберігання
Подавайте пиріг теплим, порізавши на трикутники. Зверху можна полити розтопленим шоколадом або посипати цукровою пудрою. Чашка гарячого чаю чудово доповнить десерт. Спробуйте подати з кулькою ванільного морозива – контраст температур створить цікавий смаковий ефект.
Зберігайте пиріг у холодильнику до 3 днів, накривши харчовою плівкою або кришкою. Перед подачею підігрійте скибочку на сковороді або в мікрохвильовці – так він стане м’яким, наче щойно приготований. Не зберігайте пиріг у теплому місці – він може закиснути.
Цей простий рецепт доводить – для смачної випічки не обов’язково мати духовку. Головне – ваше бажання порадувати близьких домашнім теплом. Спробуйте приготувати наш пиріг, і він неодмінно стане вашим улюбленим рецептом для швидкого та смачного десерту. Експериментуйте з начинкою, додавайте свої улюблені спеції та фрукти – і створюйте свої неповторні варіації цієї простої, але такої смачної страви.

Пишу про все, що надихає та змушує задуматися. Маю журналістську освіту та багато років досвіду у створенні пізнавальних матеріалів. Захоплююсь наукою, культурою та історіями успіху. Шукаю цікаве в усьому, аби ділитися знаннями, які допомагають відкривати нові горизонти, бачити красу світу та отримувати корисні поради для життя.